Sık Sorulan Sorular

Bize Sorun

Sorun, Cevaplayalım

  _

  Sık Sorulan Sorular

  Merak Ettikleriniz

  S.S.S.

  Sık Sorulan Sorular

  Isı Yönetimini Ayarlamak

  Nargile yanmasının en önemli sebebi ısı yönetimini ayarlayamamaktır. Isı yönetimi, nargile tütününün sürekli belli sıcaklıkta muhafaza edilmesini sağlamaktır diyebiliriz. Isı yönetimini genel olarak şöyle anlatalım. Bildiğiniz gibi nargilenin çalışma prensibi basitçe nargile tütününün üzerindeki kömürler ile yanarak dumanının suyun içinden geçerek çekilmesidir. Dolayısıyla, nargile içerken en önemli unsur nargile tütününün verimli bir şekilde yanmasını sağlamaktır.

  Nargilenin Hava Akışını Sağlamak

  Nargilenin çalışması için düzgün bir hava akışının şart olduğu tartışılamaz bir gerçek. Nargilenin temel çalışma prensibinin nargile tütününün yanarak dumanının sudan geçerek çekilmesi olduğunu tekrar hatırlatalım. Yanma olayı kimyasaldır ve havaya ihtiyaç duyar. Yani nargile tütünü siz çektiğinizde dışarıdan yeterli miktarda hava almalıdır ve hava akışı rahat olmalıdır. Havanın rahat geçebileceği boşluklar olmazsa doğal olarak kapalı bir şişenin içindeki havayı çekmeye çalışır gibi zorlanacaksınız ve tütününüz kısa süre içinde kömüre dönüşecektir.

  Lüleyi Ağzına Kadar Doldurmak

  Özellikle folyo kullananlar için bu bir kabus olabilir. Kömürle buluşan folyo, sıcaklıkla biraz esner.

  Kaliteli Nargile Kömürü Kullanmak

  Nargilecilerin en muzdarip olduğu konu. Nargileye yeni başlayanlar için nargileden soğutan sebep.

  Bildiğiniz üzere piyasada bol miktarda nargile kömürü markası mevcut. Nargile kafelerde kullanılan meşe kömürü nargile için ideal olsa da evde sürekli olarak meşe kömürü yakarak kömür tazelemek ve meşe kömürünün külü ile uğraşmak oldukça zordur. Bu da Hindistan Cevizi Kabuğundan yapılan kömürler evde kullanmak için en tercih haline getiriyor. Ancak, bu kömürleri seçerken arada ne kadar büyük farklar olabileceği konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Yoksa nargile keyfiniz bir hayal kırıklığına dönüşebilir. Hatta bazen ünlü markalarda bile kalitesiz kömür çıkabiliyor ama yine de bu markalardan şaşmamakta fayda var.

  Nargile Suyunu Ayarlamak

  Nargile suyunu ser borusunun en alt noktasından bir iki parmak yukarıda bırakmak gerektiğini hemen herkes bilir. Peki bu ayar tutmazsa ne olur? Tahmin edebileceğiniz gibi suyu çok yukarıda bırakırsanız çektiğiniz nefes daha derin bir mesafeden olacak ve çekmeniz zorlaşacak.

  Nargile Tütününün Temizliği

  Temizlik derken yanlış anlaşılmasın, nargile tütününü yıkamayacağız tabii ki. Bazen tütünlerin içinde dal, çöp vb. gibi istenmeyen parçalar olabilir. Bu gayet normaldir. Ama nargilenizi hazırlarken bu parçalardan kurtulmanız nargilenizin yanmasını önleyecektir.