Nargile Tütünü ve Nargile Nasıl Hazırlanmalıdır?


Hayatımızın büyük bir yerini kaplayan ve özellikle de gençler arasında çok daha yaygın olan nargile, Doğu kültürünün en önemli parçalarından biridir. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ve bazı rivayetlere göre ilk doğuş yeri Hindistan olarak kabul edilen nargile tütünü, hazırlanması diğer sigaralara göre çok daha farklı ve dikkat gerektiren bir şeydir.

Evde kendi başınıza hazırladığınız bir nargileyi içebileceğiniz gibi nargile kafelerinde de içebilirsiniz. Ancak kendi başınıza hazırlayacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli bazı noktaların varlığından söz etmemiz gerekiyor.

Nargile nasıl hazırlanır?

Nargile içimi için kullanılan, sürahi ve diğer araçların temiz olması çok önemlidir. Aslında kafeteryalarda bu duruma çok fazla dikkat edilmediği için nargile tutkunlarının kendilerine özel bir araç kullanmaları tavsiye edilmektedir. Çünkü nefesin içe çekilmesi ile içilen nargile, bazı hastalıkları bulunan insanların kullanması ile sonradan kullanacakların sağlığını riske atmaktadır. Bu nedenle nargile hazırlarken tüm parçaların temiz olmasına ve nargile tütünü hakkında da gerekli bilgilerin edinilmesinde yarar vardır.

Suya süt ilave edebilirsiniz

Nargile tütünü, kendinden aromalıdır ancak bazı kültürlerde ve Türkiye’de nargile içicileri, sürahiye konulan suya bir de süt ilave etmektedir. Süt, suya göre daha yüksek bir emzirme gücüne sahip olduğu için ve nargile tütününe daha farklı bir tat verdiği için tercih edilmektedir. Ancak bunun miktarını doğru şekilde ayarlamak gerekiyor. Aksi halde köpürme durumu ile karşılaşılabilmektedir. Bununla birlikte süt ilave edecekseniz cappucinolu veya benzeri aromalarda olan nargile tütünü tercih etmeniz önerilir.

Nargile hazırlarken közün önemi

Nargile içiminde en önemli rol elbette nargile kömürünündür. Bunun ayarının da doğru şekilde yapılması gerekir. Çok fazla konulduğunda tütünün yanmasına neden olabileceği gibi az miktarda konulduğunda ise nargile tütünü yeteri kadar ısı almadığı için ağzınıza kötü bir tadın bulaşması durumu söz konusu olabilir. Bu yüzden doğru oranda nargile kömürü kullanmanız gerekmektedir.

Yukarıda anlattıklarımıza ek olarak en önemli şeyin tercih edilecek nargile tütünü olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Aksi halde, zararlarının daha fazla olduğunu bilmelisiniz.

Genel

Yorumlar devre dışı.