Nargile İçmenin Püf Noktaları


Doğu kültürünün vazgeçilmez parçalarından biri olan nargile, kısa zamanda tüm dünya genelinde kullanılmaya başlandı. Ancak nargile içimi, normal sigaradan daha farklıdır ve biraz da maharet isteyen bir iştir. Peki, nargile içmenin püf noktaları nelerdir?

Nargile, çoğumuzun haftada bir kere de olsa arkadaş ortamında muhabbeti koyulaştırmak için içtiğimiz bir tür sigaradır. Ancak nargile içicilerine göre tabi ki sigaradan çok daha güzel bir tadı var ve bu konuda haksız oldukları söylenemez. Ancak acemi nargile içicileri, içtikleri nargileden çok da fazla haz duymazlar, bunun nedeni ise yanlış içimden kaynaklanmaktadır. Peki, nargile nasıl içilir?

Nargile tütünü, sigara tütününden daha farklıdır. Sigara içenler, kına nefes almakla ve ilk etapta nefeslerini içe çekmeden sigara dumanını ağızlarına doldururlar ve daha sonra içe doğru çekerler. Fakat buna karşın nargile ilk etapta direkt olarak ciğerlere çekilir. Sudan geçen tütün, aroma ile birleşerek hoş bir tat verir. Ancak bazı kullanıcılar çok hızlı ve seri içerken, bazıları da tam aksine çok yavaş içmektedir. Her ikisinin de yanlış olduğunu söylemek gerekiyor. Nargile tütünü içiminde dikkat edilmesi gereken en önemli püf nokta, normal nefes alınması gibi nargilenin içilmesidir.

Derin derin ciğerinize çekmeyin

Nargile tütünü, sigaradan daha farklıdır. Sigarada kullanılan tütün ve içim şeklinde çok fazla bünye sarsıntısı yaşanmaz ama nargile içerken acemi davranıp, kısa kısa ve sık olarak içilen nargile, bünyenin sarsılmasına neden olur ki bu da bir süre sonra baş dönmesine neden olur. Usta içicilere göre nargile daha az aralıklarla ciğerlere kadar çekilmeden içilmelidir.

Nargile kömürüne dikkat edin!

Nargile içmek için kullanılması gereken en önemli araç hiç şüphesiz nargile kömürüdür. Bazen nargile içerken, kötü bir aroma ve kömür kokusu ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu durumlarda yapılması gereken en önemli şey, kömürü lüle üzerinden çekmek ve marpucundan üfleyerek şişe içerisinde kalan ağır kömür kokusunun gitmesini sağlamaktır. Bu şekilde yapıldığında tadı normale döner.

Nargile tütünü seçimi

Nargile, tütün yardımı ile içilen bir şeydir. Ancak tütünün çeşitleri hakkında daha önceki makalelerimizde bilgi vermiştik. Tömbeki tütünü, Hasankeyf tütünü, Adalya Tütünü, Al Fakher Tütünü ve diğer tütünler, en çok tercih edilen çeşitlerdir. Seçimi tamamen size kalmış bir şekilde nargile tütünü ve aromasını seçebilirsiniz.

Genel

Yorumlar devre dışı.